FELIETONY

Specjalnie dla OSP w Wężewie

Wywiad z wężewianką dr hab. inż. Wioletą BłaszczakBąk, prof. UWM 

Pani dr hab. inż. Wioleta Błaszczak-Bąk, prof. UWM urodziła się w Wężewie w 1977 roku, jest córką Wacława i Marii Błaszczak. Karierę naukową nasza Wioleta – bo tak ośmielę się napisać – zaczęła w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem, a następnie uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim. W latach 1996 – 2001 studiowała w Olsztynie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej. Studia ukończyła z tytułem mgr inż. geodezji, specjalność: geodezja gospodarcza i systemy informacji przestrzennej. W 2001 roku rozpoczęła studia doktoranckie na tym samym wydziale i w 2006 roku otrzymała stopień naukowy doktora nauk technicznych, specjalność: systemy informacji przestrzennej. Od grudnia 2006 roku Wioleta Błaszczak-Bąk była zatrudniona jako adiunkt, a od stycznia 2020 roku jest zatrudniona na stanowisku profesora uczelni w Instytucie Geodezji i Budownictwa, na Wydziale Geoinżynierii. W latach 2010 – 2013 była również adiunktem w Katedrze Geodezji na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Czytaj dalej

 

OSP w Wężewie

w Raporcie Mazowieckiego Instytutu Kultury

Dnia 04.09.2019 r., 16:46 dostaliśmy wiadomość (Messenger) do OSP w Wężewie:

Szanowni Państwo, Fundacja Ari Ari na zlecenie Mazowieckiego Instytutu Kultury prowadzi badania ochotniczych straży pożarnych na terenie Mazowsza. Chciałabym porozmawiać z kimś z Państwa jednostki na temat Państwa wkładu w kulturę i społeczność lokalną. Czy jest szansa spotkać się z Państwem jutro po południu albo w przyszłym tygodniu, aby porozmawiać na ten temat? Pozdrawiam serdecznie, Monika Makuch”

Wiadomość dość nieoczekiwana i zaskakująca bardzo nas ucieszyła i oczywiście umówiliśmy się na spotkanie, które odbyło się tydzień później. W spotkaniu uczestniczyły ze strony fundacji ARI ARI Panie Anna Karpińska i Monika Makuch ze strony OSP w Wężewie Prezes Robert Grzeszczak, Naczelnik Krzysztof Wyszkowski i Sekretarz Jacek Czerwiński. Owoc tego spotkania mamy zaszczyt przedstawić na łamach naszej strony. Całość raportu jest dostępna w linku: http://www.mazowieckieobserwatorium.pl/badania/7172-ochotnicza-straz-pozarna-kulturotwocy.htm. Poniżej zamieszczamy tylko dwa fragmenty tego „Raportu”, (część V – dotyczącą wywiadów ze strażakami i część XIII – dotyczącą historii i aktualnej działalności naszej jednostki OSP), do przeczytania których serdeczne zapraszamy.

Mazowiecki Instytut Kultury

Ochotnicze Straże Pożarne – kulturotwórcy

Kulturotwórcza funkcja Ochotniczych Straży Pożarnych

na terenach wiejskich i małomiasteczkowych województwa mazowieckiego

Raport z badań

Badania „Kulturotwórcza funkcja Ochotniczych Straży Pożarnych na terenach wiejskich i małomiasteczkowych województwa mazowieckiego” przeprowadzone zostały w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury powołanego przez Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie.

Badania i analizy przygotował Ośrodek Badań Kulturowych działający przy Fundacji Ari Ari, a część wizualną zrealizowało Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”.

ORGANIZATOR: Mazowiecki Instytut Kultury Czytaj dalej

  …..Brawo Brawo i jeszcze raz Brawo…………

8. edycja Kolędowania w Wężewie przeszła do pozytywnej historii wydarzeń cyklicznych w naszej jednostce. Jesteśmy dumni, że kolejny rok z rzędu na naszej scenie stanęli najzdolniejsi artyści. Wydarzenie rozpoczęliśmy oficjalnym przywitaniem Gości przez Prezesa OSP Wężewo Roberta Grzeszczaka oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Krasnem Dariusza Załuskiego. Następnie wysłuchaliśmy listu gratulacyjnego od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika skierowanego do organizatorów, gości i uczestników Kolędowania. Ciepłe słowa o naszym wydarzeniu skierowała Wójt Gminy Przasnysz Pani Grażyna Wróblewska oraz Ksiądz Prefekt Łukasz Kiciński.

Po przywitaniu nadszedł czas na rozpoczęcie występów artystycznych. Jako pierwszy wystąpił Zespół Ludowy Karniewiacy, który swoim śpiewem i kolorowymi strojami ponownie wprowadził świąteczny nastrój. Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zostały zaprezentowane przez scholę z parafii Krasne Semper cum Domino. Na scenie wraz z wejściem Zespołu Ludowego Krasne na nowo zagościła polska tradycja i piękny śpiew naszych okolicznych mieszkańców. Młodość, radość i piękna barwa pojawiła się na scenie razem z Mileną Mocek naszą solistką i uczestniczką programu The Voice of Poland. Po młodej artystce nadszedł czas na jeszcze większe pokłady młodości i witalności, ponieważ na scenę radośnie wkroczyli uczniowie Szkół Podstawowych z Krasińca, Zielonej i Krasnego. Młodzież uraczyła wszystkich śpiewem, grą i wyjątkowymi układami tanecznymi. Najpiękniejszych polskich kolęd posłuchaliśmy również w wykonaniu Kamila Filipowicza, który zaprezentował je na tubie. Kolejną artystką była druhna OSP Wężewo Natalia Grzeszczak, która na rodzimej scenie zaprezentowała wyjątkowy repertuar zamykający kolędową część naszej uroczystości. Po krótkiej przerwie, nastąpił czas na tradycyjny punkt Kolędowania – licytację obrazu Grupy Osób Niepełnosprawnych Aniołki z Krasnego, z której cały dochód trafi na ich działalność. Po gorącym przebijaniu co raz to wyższych kwot zwyciężą licytacji i szczęśliwą posiadaczką wyjątkowego obrazu została Pani Anna Długołęcka. Część zapustowo-kabaretową rozpoczął znany szkolny kabareciarz – Dawid Pigut, który rozśmieszył publiczność skeczem „Grażyna w Londynie”. Śmiechu i radości dostarczył nam także Zespół Ludowy Karniewiacy prezentując program zapustowo-kabaretowy. Zaskakującą atrakcją naszego Kolędowania był występ niezwykle zdolnego multiinstrumentalisty Arka Otłowskiego, który zagrał na pianinie, gitarze elektrycznej, gitarze basowej, perkusji, a nawet książce. 😉 Na koniec na scenę wkroczyła trzydziestoosobową Orkiestra Dęta z Przasnysza, która porwała całą publiczność do śpiewu i tańca.

Dziękujemy – wykonawcom, publiczności, patrom medialnym, sponsorom, współorganizatorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do 8. edycji Kolędowania w Wężewie. ❤️

 

Druhna Dominika Grzeszczak

Czytaj dalej

STRAŻAK MAZOWSZA

Uroczysta Gala ” Strażak Mazowsza”

OSP WĘŻEWO JEDNOSTKĄ ROKU 2019 W POWIECIE PRZASNYSKIM

– „To była pierwsza edycja wielkiego plebiscytu strażackiego realizowana na terenie województwa mazowieckiego i była to edycja, która zyskała wyjątkowy prestiż i rangę, ponieważ realizowana była przy współpracy z Zarządem Głównym Ochotniczych Straży Pożarnych, a także pod patronatem prezesa Zarządu Głównego – Waldemara Pawlaka. Spotkaliśmy się z niezwykle ciepłym i bardzo szerokim odzewem ze strony naszych czytelników. Do naszego plebiscytu zostało zgłoszonych ponad kilku tysięcy druhów oraz jednostek OSP z terenu całego województwa” – mówi Katarzyna Niedźwiecka, kierownik marketingu. POLSKA PRESS  Czytaj dalej