HISTORYCZNE

Wężewo jest wsią, w której chrześcijaństwo stanowi istotny element życia społecznego. Przejawem oddania Bogu i wyznaniem wiary  były i są licznie występujące przydrożne krzyże, figurki i kapliczki w naszej miejscowości. Najstarszym udokumentowanym Krzyżem przydrożnym już niestety nieistniejącym był Krzyż przydrożny zwany potocznie „ Bogackim”. Czytaj dalej

 

 „…chodźmy dalej walczyć z barbarzyńską komuną i zgińmy na polu chwały, jak przystało na żołnierza partyzanta.” – to fragment ostatniego zdania z raportu st. sierż. Stanisława Suchołbiaka z dnia 11 czerwca 1949 r.

Walczyli i zginęli, a w jakich okolicznościach, o tym ten artykuł.

PEŁNA WERSJA TEKSTU

 Las, łąki i niewybuchy

W latach 30. XX wieku na ziemiach sąsiadujących od południowej strony z Wężewem, księżna Czartoryska, zarządziła posadzenie lasu. Teren był podmokły. Sadzono głównie olszynę i jesiony, a na wzniesieniach terenu sosny, brzezinę i dęby. W lesie było kilka stawów. Przepływał również ciek wodny. Zbierał on  na nadmiar wód z pól wężewskich i z lasu i odprowadzał je do rzeki Węgierki. Z lasem sąsiadowały pola i łąki, które miejscowi nazywali “Sucią”. Jeszcze w latach 70-tych był to obszar, który w okresie zimowo-wiosennym regularnie ulegał zalaniu. Jako dzieci jeździliśmy tam zimą na łyżwach i sankach, wiosną pływaliśmy na zrobionych własnoręcznie tratwach. Jak pamiętam, wody przeważnie było na około pół metra głębokości. Niejednokrotnie ktoś z nas zaliczał kąpiel w zimnej wodzie, przy akompaniamencie śmiechu towarzyszy. Mniej  zabawne było, gdy wracaliśmy do domu, przemoczeni i zziębnięci. Rodzice jakoś nie podzielali naszej wesołości. Czytaj dalej

W środę 8 kwietnia 2020 roku dostaliśmy na skrzynkę OSP pierwszą wiadomość Messenger od Redaktora Naczelnego Kuriera Przasnyskiego następującej treści :

Witam, jestem nowym redaktorem naczelny Kuriera Przasnyskiego

Chciałbym zapoczątkować cykl artykułów o jednostkach OSP z powiatu przasnyskiego”

Zgodzili by się Państwo”

Oczywiście zgodziliśmy się odpowiedzieć na pytania , które nadeszły 28 kwietnia . Było nam bardzo miło, iż cykl artykułów o jednostkach OSP w Powiecie Przasnyskim zaczyna się właśnie od Wężewa . Ze względu na to żeby, nie konkurować ze sprzedażą gazety, która ukazała się 12 maja 2020 roku umówiliśmy  się udostępnić treść wywiadu na naszej stronie internetowej tydzień po publikacji Kuriera Przasnyskiego.

Ci co nie kupili gazety mają możliwość przeczytania oryginalnego tekstu wysłanego do redakcji gazety .

Zapraszamy !!! Czytaj dalej