Archives

All posts by druh

Wężewo jest wsią, w której chrześcijaństwo stanowi istotny element życia społecznego. Przejawem oddania Bogu i wyznaniem wiary  były i są licznie występujące przydrożne krzyże, figurki i kapliczki w naszej miejscowości. Najstarszym udokumentowanym Krzyżem przydrożnym już niestety nieistniejącym był Krzyż przydrożny zwany potocznie „ Bogackim”. Czytaj dalej

 

 „…chodźmy dalej walczyć z barbarzyńską komuną i zgińmy na polu chwały, jak przystało na żołnierza partyzanta.” – to fragment ostatniego zdania z raportu st. sierż. Stanisława Suchołbiaka z dnia 11 czerwca 1949 r.

Walczyli i zginęli, a w jakich okolicznościach, o tym ten artykuł.

PEŁNA WERSJA TEKSTU

Strażacy dla Niepodległej!

Przez 123 lata nie było Jej na żadnej mapie, ale zawsze była w naszych sercach. Polska – nasza Ojczyzna, ziemia na której się wychowaliśmy i żyjemy.
Rok 2018 zostanie na długo zapamiętany w historii naszego kraju. Równo 100 lat temu odzyskaliśmy długo wyczekiwaną wolność!

Każdy Polak miał jedną myśl w głowie: Jak uczcić tak ważne wydarzenie? My Druhowie i Druhny Ochotniczej Straży Pożarnej w Wężewie też się zastanawialiśmy. Przecież Strażak to patriota, osoba, która bez chwili zastanowienia ruszy ratować ludzkie życie. 100 lat temu o Polskę walczyli również nasi Koledzy. Musieliśmy w sposób uroczysty przeżyć ten czas i postanowiliśmy wziąć udział oraz stworzyć kilka inicjatyw. Czytaj dalej

Mieszkańcy gminy Krasne i Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie postanowili w niezwykły sposób uczcić 100 lat wolnej Polski. Z tej okazji zorganizowali spływ kajakowy „Razem ku Niepodległości…” i wspólnymi siłami w zaledwie 18 dni przepłynęli 1000 kilometrów najdłuższą rzeką w kraju. Akcja ta poruszyła nie tylko uczestników, ale całą społeczność gminy, która codziennie kibicowała dzielnym kajakarzom.

Czytaj dalej